Tennis statistics

Tennis statistics Turkey F1 (TUR), 2018 year hard
08.01.2018 - 14.01.2018

Singles

Final Gianluigi Quinzi (Italy) 2 Marc Sieber (Germany) 3     3-6 6-3 6-3    
1/2 Marc Sieber (Germany) 3 Ryan James Storrie (Great Britain)     6-3 6-3    
1/2 Gianluigi Quinzi (Italy) 2 Altug Celikbilek (Turkey) 4     6-3 6-2    
1/4 Marc Sieber (Germany) 3 JONATHAN Gray 8     6-2 6-4    
1/4 Ryan James Storrie (Great Britain) Kimmer Coppejans (Belgium) 1     6-3 6-3    
1/4 Altug Celikbilek (Turkey) 4 Mate Delic (Croatia) 5     3-6 6-2 6-2    
1/4 Gianluigi Quinzi (Italy) 2 Nicolae Frunza (Romania)     6-3 6-3    
fourth Altug Celikbilek (Turkey) 4 Sarp Agabigun (Turkey)     6-4 6-3    
fourth Kimmer Coppejans (Belgium) 1 Manuel Guinard (France)     4-6 6-1 7-6(3)    
fourth Ryan James Storrie (Great Britain) Gianluca Mager (Italy) 7     4-6 6-3 6-4    
fourth Marc Sieber (Germany) 3 Julien Eon (France)     6-1 6-0    
fourth JONATHAN Gray 8 Tiran Sanghera     2-6 6-2 7-6(5)    
fourth Mate Delic (Croatia) 5 Ergi Kirkin (Turkey)     6-4 6-2    
fourth Nicolae Frunza (Romania) Anil Yuksel (Turkey)     5-7 6-1 6-1    
fourth Gianluigi Quinzi (Italy) 2 Matteo Martineau (France)     6-4 7-5    
third Manuel Guinard (France) Patrik Rikl (Czech Republic)     3-6 7-6(6) 6-3    
third Ryan James Storrie (Great Britain) Kaya Gore (Turkey)     6-1 7-5    
third Marc Sieber (Germany) 3 Vadim Alekseenko (Ukraine)     6-2 6-0    
third Julien Eon (France) Shalva Dzhanashiya (Russia)     6-3 7-5    
third JONATHAN Gray 8 Muhammet Haylaz (Turkey)     6-4 6-1    
third Mate Delic (Croatia) 5 Denis Klok (Ukraine)     7-6(4) 6-3    
third Altug Celikbilek (Turkey) 4 Patrick Grigoriu (Romania)     6-1 6-3    
third Kimmer Coppejans (Belgium) 1 Jakob Sude (Germany)     6-0 6-4    
third Gianluca Mager (Italy) 7 Cengiz AKSU (Turkey)     6-3 6-2    
third Tiran Sanghera Jonathan Kanar (France)     6-3 2-6 6-4    
third Ergi Kirkin (Turkey) Zizou Bergs (Belgium)     6-4 7-5    
third Sarp Agabigun (Turkey) Finn Bass (Great Britain)     7-5 6-4    
third Nicolae Frunza (Romania) Michal Konecny (Czech Republic) 6     6-4 6-1    
third Anil Yuksel (Turkey) Koray Kirci (Turkey)     6-2 6-2    
third Matteo Martineau (France) Mikhail Fufygin (Russia)     7-6(3) 6-7(3) 6-2    
third Gianluigi Quinzi (Italy) 2 Milan Drinic (Serbia)     6-2 6-2    
q-second Kimmer Coppejans (Belgium) 1 Alen ROGIC Hadzalic (Croatia) 10     6-0 6-1    
q-second Marc Sieber (Germany) 2 Darko Bojanovic (Bosnia and Herzegovina) 9     6-1 6-0    
q-second Patrick Grigoriu (Romania) Ran Amar (Israel)     6-0 6-4    
q-second Zizou Bergs (Belgium) 4 Nikolay Vylegzhanin (Russia)     6-2 6-1    
q-second Cengiz AKSU (Turkey) 11 Calin Manda (Romania) 5     6-4 3-6 6-2    
q-second Julien Eon (France) Mert Naci Turker (Turkey) 6     6-1 6-3    
q-second Tiran Sanghera Maxence Beauge (France) 7     7-5 6-4    
q-second Matteo Martineau (France) 8 Ivan Ponomarenko (Russia) 15     6-2 6-2    
q-first Kimmer Coppejans (Belgium) 1 Dmitry MYAGKOV (Russia)     6-1 6-1    
q-first Alen ROGIC Hadzalic (Croatia) 10 Alexander Pavlioutchenkov (Russia)     7-5 6-3    
q-first Marc Sieber (Germany) 2 Masayoshi Ono (Japan)     6-2 6-2    
q-first Darko Bojanovic (Bosnia and Herzegovina) 9 Nikita Valentsev     7-5 6-2    
q-first Ran Amar (Israel) Alexander Erler (Austria) 3     7-5 7-5    
q-first Patrick Grigoriu (Romania) Vladislav Melnic (Romania) 13     3-6 6-2 6-4    
q-first Zizou Bergs (Belgium) 4 Nikolaj Katic     6-2 6-1    
q-first Nikolay Vylegzhanin (Russia) Alexander Jhun (Great Britain) 16     6-1 6-4    
q-first Calin Manda (Romania) 5 Christopher Traut     6-3 6-2    
q-first Cengiz AKSU (Turkey) 11 Alexander Boborykin (Russia)     6-4 6-2    
q-first Mert Naci Turker (Turkey) 6 Mario STINO     6-4 6-4    
q-first Julien Eon (France) Naoki Takeda (Japan) 12     6-2 6-4    
q-first Maxence Beauge (France) 7 Tuna Ayman     6-3 6-1    
q-first Tiran Sanghera Mert Alkaya (Turkey) 14     6-2 7-6(5)    
q-first Matteo Martineau (France) 8 Rimpei Kawakami (Japan)     6-1 6-1    
q-first Ivan Ponomarenko (Russia) 15 Maxim KRAPIVIN     6-2 6-4    
qualifying Dmitry MYAGKOV (Russia) Thomas Macleod     6-2 6-0    
qualifying Masayoshi Ono (Japan) Vincentiu Andrei Niculescu     6-2 6-1    
qualifying Nikita Valentsev Vazha Shubladze (Georgia)     6-4 3-6 6-1    
qualifying Ran Amar (Israel) Cristian Florentin Voinea (Romania)     7-6(3) 7-6(5)    
qualifying Nikolaj Katic Philipp SIKORSKI     6-2 1-6 6-2    
qualifying Nikolay Vylegzhanin (Russia) Jesper Andi Jorgensen     6-4 6-0    
qualifying Alexander Boborykin (Russia) Frane Nincevic     5-7 6-3 6-1    
qualifying Julien Eon (France) Gleb Alekseenko (Ukraine)     6-0 6-3    
qualifying Tiran Sanghera Boris Neiman     6-0 6-2    
qualifying Rimpei Kawakami (Japan) Tamerlan Evloev     6-0 6-3    
qualifying Maxim KRAPIVIN Vladimir SENCHUK     6-1 6-4    

Doubles

Final A CELIKBILEK / J SUDE 1 M KONECNY / P RIKL     7-6(4) 2-6 [10-4]    
1/2 A CELIKBILEK / J SUDE 1 Z BERGS / K COPPEJANS     0-6 6-4 [13-11]    
1/2 M KONECNY / P RIKL M GUINARD / J KANAR 4     2-6 6-0 [10-6]    
1/4 A CELIKBILEK / J SUDE 1 D BOJANOVIC / M DRINIC     Walkover   
1/4 Z BERGS / K COPPEJANS M Fufygin / A Pavlioutchenkov 3     6-4 6-2    
1/4 M GUINARD / J KANAR 4 S Agabigun / E Yurtacan     6-4 6-4    
1/4 M KONECNY / P RIKL N Frunza / P Grigoriu 2     7-6(6) 6-3    
fourth M Fufygin / A Pavlioutchenkov 3 C AKSU / K KIRCI     6-3 6-2    
fourth Z BERGS / K COPPEJANS T EVLOEV / V SENCHUK     6-0 6-0    
fourth M GUINARD / J KANAR 4 F BASS / E KIRKIN     6-2 6-1    
fourth M KONECNY / P RIKL M Naci TURKER / A YUKSEL     6-4 6-2    
fourth N Frunza / P Grigoriu 2 J GRAY / R James STORRIE     6-3 7-5    
fourth A CELIKBILEK / J SUDE 1 M HAYLAZ / G MAGER     6-1 6-4    
fourth D BOJANOVIC / M DRINIC S DZHANASHIYA / D KLOK     6-3 6-3    
fourth S Agabigun / E Yurtacan V ALEKSEENKO / A BOBORYKIN     6-7(4) 6-4 [10-7]