Tennis statistics

Tennis statistics USA F3 (USA), 2018 year clay
08.01.2018 - 14.01.2018

Singles

Final Javier Marti (Spain) 1 Louis Wessels (GER) 8     6-4 6-0    
1/2 Javier Marti (Spain) 1 Strong Kirchheimer (usa)     6-3 7-5    
1/2 Louis Wessels (GER) 8 Fred Gil 4     6-4 7-5    
1/4 Fred Gil 4 Miguel Semmler (Spain) 5     6-3 7-5    
1/4 Javier Marti (Spain) 1 Jesse Witten (usa)     6-2 6-4    
1/4 Strong Kirchheimer (usa) Ricardo Rodriguez (Venezuela)     6-3 4-6 6-3    
1/4 Louis Wessels (GER) 8 Raleigh Smith (usa)     6-3 6-7(4) 7-6(4)    
fourth Javier Marti (Spain) 1 Collin Johns (usa)     6-2 6-4    
fourth Jesse Witten (usa) Felipe Mantilla (Colombia) 6     6-7(1) 7-5 6-3    
fourth Strong Kirchheimer (usa) Jaume Pla Malfeito (Spain)     3-6 6-2 6-3    
fourth Ricardo Rodriguez (Venezuela) Trent Bryde (usa)     6-3 3-6 6-4    
fourth Miguel Semmler (Spain) 5 Elliott Orkin (usa)     6-0 6-3    
fourth Fred Gil 4 Eros Siringo (Italy)     6-3 7-6(3)    
fourth Louis Wessels (GER) 8 Skander Mansouri (Tunisia)     4-6 6-1 6-4    
fourth Raleigh Smith (usa) Julian Bradley (Ireland)     6-4 6-4    
third Collin Johns (usa) Aron Hiltzik (usa)     6-1 3-6 6-1    
third Javier Marti (Spain) 1 Tyler Mercier (usa)     6-1 6-3    
third Jaume Pla Malfeito (Spain) Rrezart Cungu (Montenegro)     6-3 6-3    
third Jesse Witten (usa) Alexander Knight (usa)     6-4 6-2    
third Fred Gil 4 Bar Tzuf Botzer (Israel)     6-0 6-3    
third Felipe Mantilla (Colombia) 6 Santiago Hinojosa     6-0 6-0    
third Raleigh Smith (usa) Ryan Shane (usa) 2     5-7 6-3 7-6(1)    
third Strong Kirchheimer (usa) Luis David Martinez (Venezuela)     6-2 6-2    
third Ricardo Rodriguez (Venezuela) David Volfson (Canada)     6-2 7-6(5)    
third Trent Bryde (usa) Naoki Nakagawa (Japan) 7     3-6 6-0 6-2    
third Miguel Semmler (Spain) 5 Samuel Shropshire (usa)     6-4 6-3    
third Elliott Orkin (usa) Tigre Hank (Mexico)     4-6 6-1 7-5    
third Eros Siringo (Italy) Juan Rocha (Argentina)     6-3 7-6(5)    
third Louis Wessels (GER) 8 Julian Zlobinsky (usa)     7-6(5) 4-6 7-5    
third Skander Mansouri (Tunisia) Petros Chrysochos (Cyprus)     2-6 6-0 1-1 Retired   
third Julian Bradley (Ireland) Vasil Kirkov (usa)     7-6(4) 6-3    
q-second Skander Mansouri (Tunisia) 1 Rowland Phillips (Jamaica) 16     7-6(2) 6-2    
q-second Petros Chrysochos (Cyprus) Strong Kirchheimer (usa) 2     6-4 6-3    
q-second Elliott Orkin (usa) 3 Mark Oljaca (usa)     7-6(1) 4-6 7-5    
q-second Samuel Shropshire (usa) 4 Juan Alejandro HERNANDEZ SERRANO     6-4 6-4    
q-second Juan Rocha (Argentina) Alexander Brown (usa) 12     6-4 6-4    
q-second Julian Bradley (Ireland) Nicolas Uryson (Argentina) 6     6-2 6-4    
q-second Alexander Knight (usa) 7 Justin Butsch (usa)     7-5 6-2    
q-second Trent Bryde (usa) Evan Bynoe     6-2 6-3    
q-first Skander Mansouri (Tunisia) 1 Grigoriy Lomakin (Kazakhstan)     6-3 6-1    
q-first Rowland Phillips (Jamaica) 16 Sebastian MURILLO     7-6(3) 6-2    
q-first Strong Kirchheimer (usa) 2 Aleksandar Kovacevic (usa)     6-4 6-4    
q-first Petros Chrysochos (Cyprus) Tristan MCCORMICK     7-6(3) 6-1    
q-first Elliott Orkin (usa) 3 Mauricio Resendiz     6-3 6-2    
q-first Mark Oljaca (usa) Jordan Parker (usa) 15     6-3 7-6(5)    
q-first Samuel Shropshire (usa) 4 Samuel RUBELL     6-2 4-6 6-1    
q-first Juan Alejandro HERNANDEZ SERRANO Cesar Antonio Gomez Diaz (Mexico)     6-4 6-2    
q-first Juan Rocha (Argentina) Joseph W. Van Meter     6-2 6-4    
q-first Alexander Brown (usa) 12 Garrett Johns (usa)     7-6(4) 4-6 7-6(5)    
q-first Nicolas Uryson (Argentina) 6 Arturo Schmidt (SUI)     4-6 6-4 6-1    
q-first Julian Bradley (Ireland) Ronan JACHUCK     6-3 1-6 6-3    
q-first Alexander Knight (usa) 7 Alan Gadjiev (Uzbekistan)     6-4 2-0 Retired   
q-first Justin Butsch (usa) Christian Seraphim (Germany)     6-1 6-4    
q-first Trent Bryde (usa) Marcelo SEPULVEDA GARZA     6-4 7-5    
q-first Evan Bynoe Boris KOZLOV (usa) 11     6-4 6-4    
qualifying Skander Mansouri (Tunisia) 1 Sultan Narbekov     6-3 3-0 Retired   
qualifying Grigoriy Lomakin (Kazakhstan) Ryan Alexander Mueller (GUA)     6-2 6-2    
qualifying Sebastian MURILLO Luis Andres PLATAS     6-0 6-0    
qualifying Rowland Phillips (Jamaica) 16 Gabriel DALDEGAN FERREIRA     7-6(3) 6-0    
qualifying Strong Kirchheimer (usa) 2 Pietro RIMONDINI     6-1 6-2    
qualifying Aleksandar Kovacevic (usa) Ivan Yatsuk (usa)     6-2 6-4    
qualifying Petros Chrysochos (Cyprus) Pedro WAGNER     6-4 6-0    
qualifying Tristan MCCORMICK Richard Torres (usa) 9     6-2 6-4    
qualifying Elliott Orkin (usa) 3 Yeudy Villar     6-3 6-0    
qualifying Mauricio Resendiz Ritik SUNDARAM     6-1 2-6 6-3    
qualifying Mark Oljaca (usa) Jonathan Sorbo     6-1 6-3    
qualifying Jordan Parker (usa) 15 Zandrix Acob     3-6 6-2 7-5    
qualifying Samuel Shropshire (usa) 4 Coy SIMON     6-1 6-1    
qualifying Samuel RUBELL Emmanuel Vacalares     6-2 6-2    
qualifying Cesar Antonio Gomez Diaz (Mexico) Joshua MILLER     6-4 6-4    
qualifying Juan Alejandro HERNANDEZ SERRANO Gabriel Ciro DA Silva (Brazil) 13     6-1 4-6 6-1    
qualifying Joseph W. Van Meter Eros Siringo (Italy) 5     Walkover   
qualifying Juan Rocha (Argentina) Brian Bencic (Switzerland)     6-1 6-4    
qualifying Garrett Johns (usa) Max HARTENSTEIN     6-3 5-7 6-3    
qualifying Alexander Brown (usa) 12 Ricardo Rojas     6-0 6-1    
qualifying Nicolas Uryson (Argentina) 6 Nikolas TVEDT     6-1 6-2    
qualifying Arturo Schmidt (SUI) Antoine SANCHEZ     6-2 4-6 6-3    
qualifying Julian Bradley (Ireland) Mark CHEPURNOY     6-4 6-2    
qualifying Ronan JACHUCK Sagadat Ayap (Kazakhstan) 10     6-1 5-7 6-3    
qualifying Alexander Knight (usa) 7 William PRIDDY     6-0 6-0    
qualifying Alan Gadjiev (Uzbekistan) Andrew Heller     6-4 6-2    
qualifying Christian Seraphim (Germany) Jordan Nickerson     6-3 6-1    
qualifying Justin Butsch (usa) Ricardo David Mayagoitia (Mexico) 14     7-6(4) 6-4    
qualifying Trent Bryde (usa) Fabio Costa (Brazil) 8     7-6(1) 6-2    
qualifying Marcelo SEPULVEDA GARZA Malik Bhatnagar     4-6 6-4 7-6(5)    
qualifying Evan Bynoe Verdine Browne     6-2 6-0    
qualifying Boris KOZLOV (usa) 11 Mikael RODRIGUEZ     6-1 6-4    
q-robin Sultan Narbekov Tunde Segodo (Benin)     4-6 6-1 6-2    
q-robin Grigoriy Lomakin (Kazakhstan) Edward LEWIS     6-1 7-5    
q-robin Ryan Alexander Mueller (GUA) Mahir DALWANI     6-0 6-1    
q-robin Luis Andres PLATAS Jesus PEREZ Plaza     6-3 6-2    
q-robin Sebastian MURILLO Diego Carranza     6-2 6-1    
q-robin Gabriel DALDEGAN FERREIRA Renan Perdigao     6-4 6-0    
q-robin Rowland Phillips (Jamaica) 16 Bradley Holt (usa)     7-5 6-3    
q-robin Pietro RIMONDINI Francesco Mowrey     6-4 6-0    
q-robin Ivan Yatsuk (usa) Junior TAVAREZ Pichardo     6-3 6-4    
q-robin Aleksandar Kovacevic (usa) Andrew Cahn     6-2 6-1    
q-robin Pedro WAGNER Andrew MARIADOS     6-0 6-4    
q-robin Petros Chrysochos (Cyprus) Adam Ambrozy     6-3 1-6 6-3    
q-robin Tristan MCCORMICK Daniel Fainblum     7-6(4) 6-0    
q-robin Yeudy Villar Darryl Hale     6-1 6-2    
q-robin Ritik SUNDARAM Leonardo VEGA     6-0 7-6(2)    
q-robin Mauricio Resendiz Daniel ZULUAGA RAMIREZ     6-0 6-1    
q-robin Jonathan Sorbo Jonathan OLIVE-BLANCO     6-4 3-6 6-0    
q-robin Mark Oljaca (usa) Vito Dell'elba     6-0 6-2    
q-robin Zandrix Acob Angel Peredo (Mexico)     6-1 6-0    
q-robin Jordan Parker (usa) 15 Rafael LIMA Wagner     6-2 6-2    
q-robin Coy SIMON Bryant Mohns     6-1 6-2    
q-robin Samuel RUBELL Youssef Rajia     6-4 6-2    
q-robin Emmanuel Vacalares Danny Allen GRAVES JR.     6-2 6-1    
q-robin Joshua MILLER Agustin Moreno (Mexico)     6-2 6-1    
q-robin Cesar Antonio Gomez Diaz (Mexico) Juan Pablo VELASQUEZ     6-0 6-1    
q-robin Juan Alejandro HERNANDEZ SERRANO Tyler CISSELL     6-0 6-0    
q-robin Joseph W. Van Meter Dustin Goldenberg (usa)     6-1 6-4    
q-robin Brian Bencic (Switzerland) Felipe FRATTINI     6-4 6-4    
q-robin Juan Rocha (Argentina) Jacob Beasley     4-6 7-6(4) 6-0    
q-robin Max HARTENSTEIN Christopher Rosensteel (usa)     1-6 6-3 6-4    
q-robin Garrett Johns (usa) Cameron MOFID     6-0 6-0    
q-robin Ricardo Rojas Tomas Krcma     6-3 6-3    
q-robin Nikolas TVEDT Babji Siva Atturu     7-5 4-6 7-5    
q-robin Antoine SANCHEZ Vasyl KISELYOV     7-5 6-2    
q-robin Arturo Schmidt (SUI) Yuval SOLOMON (usa)     4-6 6-3 6-1    
q-robin Julian Bradley (Ireland) Alejandro BECKER     6-1 6-0    
q-robin Mark CHEPURNOY John ZIOLO     6-1 6-1    
q-robin Ronan JACHUCK Chase Parker     6-0 6-2    
q-robin William PRIDDY Charles DOSSETTER     6-7(2) 6-1 6-4    
q-robin Alan Gadjiev (Uzbekistan) Ian Dempster     6-4 4-6 6-4    
q-robin Andrew Heller William SCHNEIDER     6-3 6-0    
q-robin Christian Seraphim (Germany) Pedro FERRARI Maciel     2-6 6-1 6-3    
q-robin Jordan Nickerson Alessandro Aufiero     6-1 6-0    
q-robin Justin Butsch (usa) Jordan Chiu     5-2 Retired   
q-robin Trent Bryde (usa) Joseph Corse     6-3 6-2    
q-robin Marcelo SEPULVEDA GARZA Jacob Hansen     6-4 7-6(3)    
q-robin Malik Bhatnagar Joseph MCALLISTER     6-3 6-2    
q-robin Evan Bynoe Cesar CERNUDA Alonso     6-1 6-0    
q-robin Verdine Browne Sergio Riveros     6-2 2-6 6-2    
q-robin Mikael RODRIGUEZ Jake Rabani     6-0 6-0    

Doubles

Final T BRYDE / L WESSELS F GIL / J PLA MALFEITO 1     6-1 1-6 [11-9]    
1/2 F GIL / J PLA MALFEITO 1 J Bradley / C Johns     6-0 7-6(3)    
1/2 T BRYDE / L WESSELS R RODRIGUEZ / R SMITH     6-3 7-6(3)    
1/4 F GIL / J PLA MALFEITO 1 J BEASLEY / M HARTENSTEIN     6-1 6-1    
1/4 J Bradley / C Johns R PHILLIPS / N URYSON     6-1 2-6 [10-7]    
1/4 T BRYDE / L WESSELS E ORKIN / R SHANE 4     6-4 6-1    
1/4 R RODRIGUEZ / R SMITH F MANTILLA / L David MARTINEZ 2     6-4 6-3    
fourth F GIL / J PLA MALFEITO 1 D GARZA / M RESENDIZ     6-2 6-1    
fourth J BEASLEY / M HARTENSTEIN R David MAYAGOITIA / A PEREDO     6-2 6-0    
fourth R PHILLIPS / N URYSON J Marti / M Semmler 3     6-3 6-1    
fourth J Bradley / C Johns T MERCIER / J WITTEN     6-3 7-5    
fourth T BRYDE / L WESSELS R CUNGU / C EATON     7-5 6-2    
fourth E ORKIN / R SHANE 4 S Ayap / G Lomakin     6-4 7-5    
fourth R RODRIGUEZ / R SMITH I DEMPSTER / J ZLOBINSKY     6-1 6-4    
fourth F MANTILLA / L David MARTINEZ 2 J BUTSCH / B KOZLOV     6-3 7-5